Dnes je štvrtok, 29.2.2024

Aktuálne informácie o zásahoch bleskov

Počas jazdy udrel do auta blesk! Trafil nosič a vyšiel cez pneumatiku

01. 08. 2012 07:00 - Silná rana ako z dela! Počas nedávnej búrky zažila rodina Vavrekovcov z Košíc šok. Viezli sa autom po meste, keď ich auto zasiahol blesk.

Deťom ani dospelým sa nič nestalo, no odniesla si to elektronika a prírodný úkaz spôsobil škody za 3 000 €. Záblesk a silná rana Juraja Vavreka prekvapili. Myslel si, že blesk udrel niekde v blízkosti miesta, kadiaľ večernými Košicami prechádzali. „S manželkou a deťmi sme sa preľakli. Mali sme zatvorené okná a začalo nám byť po chvíli teplo, tak som vlastne zistil, že nefunguje klimatizácia. Skúsil som preto otvoriť okná, no nefungovala elektronika. To som však netušil, že blesk zasiahol priamo auto,“ uviedol pán Vavrek.

Až ráno, keď išiel s manželkou do práce, všimol si poškodený nosič, ale aj karosériu. „Uvedomil som si, že blesk zasiahol priamo naše auto. Našťastie sa nikomu nič nestalo, no následky mohli byť oveľa horšie, ak by napríklad vystrelilo pneumatiky,“ dodáva J. Vavrek, ktorý jazdí kombinovane na plyn a benzín. Škodu na aute mu zatiaľ vyčíslili na 3 000 €. Aj napriek takejto skúsenosti sa búrok Juraj Vavrek neobáva. „Odvtedy som zažil ďalšiu, no strach nemám,“ dodal.

Zdroj: cas.sk


Do rodinného domu udrel blesk a spôsobil požiar strechy

V obci Oľka v Medzilaboreckom okrese v stredu (25. 7.) večer udrel blesk do rodinného domu.

Ten podľa operačnej dôstojníčky Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Zuzany Rovderovej spôsobil požiar strechy.

Hasiči začali oheň hasiť krátko pred 20. h, z výjazdu sa vrátili približne o dve hodiny. „Dom bol, našťastie, neobývaný, takže sa nikomu nič nestalo. Predbežná škoda bola vyčíslená takmer na 10.000 eur“, doplnila Rovderová.

Zdroj: pis.sk


Tragédia v Pieninách: Do rodiny udrel blesk, 4 mŕtvi!

Poľskí záchranári požiadali slovenských kolegov o pomoc pri hľadaní štyroch poľských turistov. Nezvestných príbuzných nahlásil 17-ročný chlapec, ktorý nevidel svoju rodinu od stredy. Pátracia akcia sa skončila najhoršie, ako mohla.

Poľská rodina bola naposledy videná na poľsko-slovenskom pohraničí v stredu, keď absolvovali hrebeňovú túru cez Vysoké skalky. Odvtedy o ich pohybe po hrebeni neprišli žiadne ďalšie informácie.

Nezvestnosť manželov vo veku 51 a 52 rokov a ich dcéry s priateľom nahlásil ich 17-ročný syn, ubytovaný v hoteli v poľskej Szcziawnici.

V oblasti pátrali ôsmi profesionálni aj dobrovoľní záchranári HZS z Vysokých Tatier s dvoma služobnými psami a zároveň záchranári poľského GOPR-u, ktorí do záchrannej akcie zapojili aj vrtuľník.

V piatok dopoludnia našli poľskí záchranári na lúke v oblasti Wysokieho Wierchu v Poľsku už len štyri nehybné telá. Pravdepodobnou príčinou ich úmrtia bol zásah bleskom.

Zdroj: poprad24.sk


Blesk zapálil dom, z neónu šľahali plamene

Rodina z obce Ložín v okrese Michalovce zápasila počas búrky s požiarom. Spôsobil ho blesk, ktorý udrel do ich domu. Atmosféricky výboj bol taký silný, že chlapca v detskej izbe odhodilo na zem. V dome roztavilo elektrické vodiče, vytrhalo elektroinštaláciu a z neónu šľahal oheň.

LOŽÍN. Sedemdesiatdvaročný Ignác Figmik, jeho manželka Mária a dvaja vnuci zažili vo štvrtok ťažké popoludnie. Do ich domu udrel blesk a zapálil strechu. Problémy narobil aj v interiéri domu.

“Z neónu šľahal oheň, káble povytrhávalo, omietka bola na zemi. To bola taká rana, že kľúč vo dverách odpálilo na dve časti, akoby ste ho prerezali rezákom,“ povedala Mária.

V čase, keď do domu udrel blesk, jej 17-ročný vnuk Patrik jedol polievku. Vplyvom atmosférického výboja mu lyžička vyletela z ruky a jeho brata zvalila vlna na zem.

Tlaková vlna rozbila aj sklenenú výplň na chodbových dverách a poškodila zasklené obrazy. Požiar, ktorý vypukol na streche a v dome sa do príchodu hasičov snažili uhasiť sami.

Záblesk, rana a všetko sa sypalo

Blesk zapálil dom, z neónu šľahali plamene

Blesk udrel do rodinného domu krátko po tretej hodine popoludní. „Sedeli sme všetci doma. Vtom bol záblesk, rana a všetko sa sypalo, sklo z chodby, začal horieť neón a začali sme ho hasiť. Potom sme išli na povalu, kde sme zistil, že horí, bol tam dym a nebolo nič vidieť. Vtom nám zavolala suseda, že z domu sa nám dymí. Rýchle sme vybehli. Vnuk zobral rebrík a ja som mu podával vedrá s vodou. Medzitým prišli hasiči,“ opisuje dramatické chvíle Ignác Figmik (na snímke).

Priznáva, že hasenie požiaru počas búrky nebolo ľahké. Stále sa blýskalo. “Vnuk behal po streche s vedrami s vodou. Dobre, že zachoval duchaprítomnosť,“ dodal.

Rodina bola ešte v piatok popoludní stále bez elektriny. Zatiaľ nevedia, ktoré elektrospotrebiče im zničil blesk.

Ignác Figmik vysvetlil, že blesk im spôsobil problémy aj elektromerom. Potom, ako dom zasiahol blesk, im hodiny pripočítali 100 kw hodín navyše. „Nahodil nám spotrebu navyše skoro ako za celý mesiac,“ povedal.

Hasiči: Požiar spôsobil blesk

Vyšetrovateľ požiarov Marián Kováč z Hasičského a záchranného zboru v Michalovciach vysvetlil, že jednotka po príchode na miesto zistila, že horí časť strešnej konštrukcie a elektroinštalácia.

“Požiar zlikvidovali a lokalizovali v krátkom čase. Ostatné časti elektroinštalácie zmonitorovali kamerou,“ dodal Kováč.

Potvrdil, že vyhorela časť strešnej konštrukcie a drevený materiál pod ňou. “Elektrické káble boli vytrhané, elektrické vodiče roztavené. Elektrické krabice boli tiež v určitých častiach vytrhané vplyvom atmosférického výboja. Neónové osvetľovacie teleso bolo vyhorené. Príčinou vzniku požiaru bol atmosférický výboj- blesk,“ potvrdil vyšetrovateľ.

Blesk zapálil dom, z neónu šľahali plamene

Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/5932716/blesk-zapalil-dom-z-neonu-slahali-plamene.html#ixzz1P3RoZm5BBlesk zapálil dom, z neónu šľahali plamene

Vrtochom počasia sa neubránili členovia rodiny v Hornej Potôni v okrese Dunajská Streda. V sobotu o šiestej podvečer udrel blesk do strechy ich rodinného domu. K masívnemu požiaru dorazili dvanásti hasiči so štyrmi druhmi techniky. Počas rozoberania strešnej konštrukcie termokamerami monitorovali a hasili ohniská požiaru. Úder a plamene nikoho nezranil, no okrem vystrašených obyvateľov domu a susedov za sebou zanechal priamu materiálnu škodu vo výške desaťtisíc eur.


Blesk zabíja

16. septembra 2005 Podľa informácií polície 31-ročný Miroslav Š. a rovnako starý Marián CH. zomreli na mieste, 54-ročného Ladislava L. v kóme previezli do rožňavskej nemocnice. Muži boli nakladať pripravené drevo v lese zvanom Pod vykrývačom, no zastihla ich búrka. S trojicou bol na mieste aj 41-ročný Slavomír K. Ten sa počas dažďa schoval v nákladnom aute, ostatní traja sa skryli pod strom, ktorý však následne zasiahol blesk. Slavomír na mieste našiel dvoch mŕtvych, Ladislava naložil do auta a zaviezol do obce Roštár.

(zdroj: SITA)

22. júla 2006 V Malej Fatre popoludní zabil blesk poľskú turistku (36), jej manžela (50) zranil. Poľský pár bol na túre na chodníku medzi Malým a Veľkým Rozsutcom. Na tom istom kopci z jeho druhej strany v júli 2002 zabil blesk taktiež poľského turistu (40) a jeho 10-ročnú dcéru.

(zdroj: Dromedar)

12. júna 2007 Obrovská tragédia sa stala v rodine Nedeljkovićovcov zo srbskej dedinky Vukanja. Súrodenci Jelena (10) a Miodrag (8) zahynuli v sobotu okolo 17:00, keď do stromu, kam sa skryli s rodičmi pred búrkou, udrel blesk. Nedeljkovićovci v ten deň od rána oberali jahody a keď začalo pršať, skryli sa pod najbližší strom, do ktorého udrel blesk. Deti zomreli hneď, rodičia Goran a Dragana prežili so zraneniami a popáleninami.

(zdroj: WEBNOVINY)

13. júla 2008 rodinu s dvoma synmi v lokalite Súľovský hrad zasiahol blesk, ktorý usmrtil matku s dvojročným synom. Rodina sa pred búrkou schovala do klenbovej pivnici.

25. júla 2008 Popoludní zasiahol blesk 15-ročného chlapca v Hraniciach na Přerovsku (Česká republika), ktorý sa zdržiaval v parku. Blesk udrel do stromu blízko neho, výboj mu preskočil do tela cez ľavé rameno. Utrpel popáleniny prvého stupňa na ľavej ruke a časti hrudníka.

V podvečer zasa zasiahol blesk 18-ročného mladíka pri Rudíkove na Třebíčsku. Chlapec okamžite upadol do bezvedomia, kamaráti ho oživovali do príchodu záchranárov. Chlapec skončil vo vážnom stave v nemocnici. Výboj ľahko poranil aj o rok mladšie dievča, ktoré ho sprevádzalo.

(zdroj: TASR)

INNSBRUCK. Svojim zraneniam po zásahu bleskom podľahol 13.5.2009 večer na klinike v rakúskom Innsbrucku deväťročný chlapec. Ide o kamaráta 11-ročného chlapca, s ktorým sa v utorok popoludní počas búrky schovali pod domček na vysokom strome. Doňho následne udrel blesk. Starší chlapec zomrel hneď na mieste, mladšieho sa podarilo oživiť. Dnes mu však zlyhal srdcovo-cievny systém, informovala agentúra APA. K nešťastiu došlo v utorok okolo 16.00 h pri silnej búrke v alpskej obci Bad Hofgastein (Salzbursko). Niekoľko mládežníkov sa v tom čase nachádzalo na skatovom ihrisku neďaleko športového ihriska a našli si úkryt pred dažďom pod skupinkou stromov. Dvaja z nich sa schovali pod strom, ktorý zasiahol blesk.

Zdroj: APA a TASR

Zásah bleskom zranil v sobotu najmenej 13 účastníkov rímskych slávností pri Xantene pri nemeckom Duisburgu. Štyria ľudia utrpeli veľmi ťažké popáleniny, informovala miestna polícia. Záchranárom sa podarilo oživiť 13-ročné dievča priamo na mieste nešťastia. Ďalší zasiahnutí utrpeli šok. Do nemocnice ich previezli sanitkou a troma vrtuľníkmi. Niektorí návštevníci rímskych slávností sa ukryli pred búrkou v aleji na území archeologického parku Xanten pod stromy. Blesk udrel medzi dva stromy do zeme a vzniknuté elektrické napätie zranilo ľudí naokolo, informoval policajný hovorca. Medzi zranenými boli podľa neho dospelí aj deti z celého Nemecka, ako aj Holanďania.

Zdroj: TASR
www.bleskozvody.eu
© 2011 bleskozvody.eu
tvorba web stránok webing.sk