Aktuálne

Aktuálne informácie o zásahoch bleskov

Ročne zomrie po zásahu bleskom hrozivý počet ľudí, vedci varujú: Bude to ešte horšie!

11. apríl – Podľa odborníkov globálna zmena klímy bude znamenať tiež oveľa častejšie búrky plné bleskov.

Výskumy z posledných rokov túto teóriu potvrdzujú faktami. Z pozorovaní výbojov elektriny medzi mrakmi a povrchom Zeme v oblasti Arktídy v uplynulých desiatich rokoch vyplýva, že počet bleskov sa tam za poslednú dekádu zosemnásobil. Kým v roku 2010 bol priemerný počet bleskov v Arktíde počas leta okolo osemnásť tisíc, v roku 2020 to už bolo 150 tisíc.
Zdroj: cas.sk

Blesk zapálil dom, z neónu šľahali plamene

7. jún – Rodina z obce Ložín v okrese Michalovce zápasila počas búrky s požiarom. Spôsobil ho blesk, ktorý udrel do ich domu. Atmosferický výboj bol taký silný, že chlapca v detskej izbe odhodilo na zem.

V dome roztavilo elektrické vodiče, vytrhalo elektroinštaláciu a z neónu šľahal oheň. LOŽÍN. Sedemdesiatdvaročný Ignác Figmik, jeho manželka Mária a dvaja vnuci zažili vo štvrtok ťažké popoludnie. Do ich domu udrel blesk a zapálil strechu. Problémy narobil aj v interiéri domu. “Z neónu šľahal oheň, káble povytrhávalo, omietka bola na zemi. To bola taká rana, že kľúč vo dverách odpálilo na dve časti, akoby ste ho prerezali rezákom,“ povedala Mária. V čase, keď do domu udrel blesk, jej 17-ročný vnuk Patrik jedol polievku. Vplyvom atmosférického výboja mu lyžička vyletela z ruky a jeho brata zvalila vlna na zem. Tlaková vlna rozbila aj sklenenú výplň na chodbových dverách a poškodila zasklené obrazy. Požiar, ktorý vypukol na streche a v dome sa do príchodu hasičov snažili uhasiť sami.
Čítajte viac:
korzar.sme.sk

Do rodinného domu udrel blesk a spôsobil požiar strechy

V obci Oľka v Medzilaboreckom okrese v stredu (25. 7.) večer udrel blesk do rodinného domu.

Ten podľa operačnej dôstojníčky Krajského riaditeľstvá Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Zuzany Rovderovej spôsobil požiar strechy. Hasiči začali oheň hasiť krátko pred 20.h, z výjazdu sa vrátili približne o dve hodiny. Dom bol, našťastie, neobývaný, takže sa nikomu nič nestalo. Predbežná škoda bola vyčíslená takmer na 10.000 eur, doplnila Rovderová.
Zdroj:
pis.sk

3 životne dôležité pravidlá: Dá sa vyhnúť blesku?

Vedeli ste o tom, že počet bleskov na svete za deň je viac ako 8,5 milióna? A toto číslo z roka na rok rastie
Rýchlosť priemerného blesku: 300 km/s | Napätie priemerného blesku: 100 miliónov Voltov | Teplota priemerného blesku: 10 000 – 30 000 stupňov Celzia (pre porovnanie, Slnko má “iba 8000”. Každú sekundu udrie na planéte 50 bleskov.
Zdroj: pluska.sk

František († 36) umieral počas búrky rovno pred kostolom: Všetko videla Anna, na strašný výjav nikdy nezabudne!

25. 05. Chcel sa ukryť pred búrkou, nápad ho stál život! František († 36) z Veľkého Cetína hľadal útočisko pred silným dažďom a bleskami pod stromom aj s dáždnikom v ruke..

Netušil, že už o pár sekúnd ho práve tam zastihne smrť. Otca dvoch malých detí zasiahol blesk a ani napriek enormnej snahe záchranárov sa ho už nepodarilo oživiť. Nezasiahla ani povestná Božia ruka a muž zomrel priamo pred kostolom. Čo sa stalo v osudnú chvíľu? Dalo sa nešťastiu zabrániť?
Zdroj: cas.sk

Tragédia v Pieninách: Do rodiny udrel blesk, 4 mŕtvi!

27. 07. Tragédia v Pieninách: Do rodiny udrel blesk a zobral životy štyrom ľuďom

Poľskí záchranári požiadali slovenských kolegov o pomoc pri hľadaní štyroch poľských turistov. Nezvestných príbuzných nahlásil 17-ročný chlapec, ktorý nevidel svoju rodinu od stredy. Pátracia akcia sa skončila najhoršie, ako mohla.
Poľská rodina bola naposledy videná na poľsko-slovenskom pohraničí v stredu, keď absolvovali hrebeňovku cez Vysoké skalky. Odvtedy o ich pohybe po hrebeni neprichádzali žiadne ďalšie informácie.

Nezvestných manželov vo veku 51 a 52 rokov a ich dcéry s priateľom nahlásil ich 17-ročný syn, ubytovaná v hoteli v poľskej Szczawnici.

V oblasti pôsobí aj profesionálny dobrovoľní záchranári HZS z Vysokých Tatier s dvoma služobnými psami a zároveň✪ záchranári poľského GOPR-u, ktorí do záchrannej akcie zapojili aj vrtuľník.

V piatok dopoludnia našli poľskí záchranári na lúke v oblasti Wysokieho Wierchu v Poľsku už len štyri nehybné telá. Pravdepodobnou príčinou ich úmrtia bol zásah bleskom.
Zdroj: poprad24.sk

Počas jazdy udrel do auta blesk! Trafil nosič a vyšiel cez pneumatiku
01. 08. 07:00 – Silná rana ako z dela! Počas nedeľnej búrky zažila rodina Vavrekovcov z Košíc, kde ich auto zasiahol blesk
.

Deťom ani dospelým sa nič nestalo, no odniesla si to elektronika a prírodný úkaz spôsobil škody za 3 000€. Záblesk a silne rana Juraja Vavreka prekvapili. Myslel si, e blesk udrel niekde v blízkosti miesta, kadiaľ veternými Košicami prechádzali. S manželkou a deťmi sme sa preľakli. Mali sme zatvorené okná a zavalilo nás po chvíli teplo, tak som vlastne zistil, že nefunguje klimatizácia. Skúsil som preto otvoriť okná, no nefungovala elektronika. To som však netušil, že blesk zasiahol priamo auto, uviedol pán Vavrek.

A ráno, keď išiel s manželkou do práce, všimol si poškodený nosič, ale aj karosériu. Uvedomil som si, že blesk zasiahol priamo naše auto. Našťastie sa nikomu nič nestalo, no následky mohli by oveľa horšie, ak by napríklad vystrelilo pneumatiky, dodáva J. Vavrek, ktorý jazdí kombinovane na plyn a benzín. Škodu na aute mu zatiaľ vyčíslili na 3 000. Aj napriek takejto skúsenosti sa búrok Juraj Vavrek neobáva.


Zdroj: cas.sk

Napíšte nám:

Partneri:

Nechajte nám kontakt a my sa Vám čo najskôr ozveme späť